Орбан загуби изборите в Унгария 

12 април 2026 22:18   2 коментара   1488 прочита


 
"Тиса" печели конституционно мнозинство  

Виктор Орбан и неговата FIDESZ губят изборите в Унгария, показват първите данни от официалното преброяване, което извършва ЦИК в Будапеща. 

Според първоначално отчетените действителни гласове партия TISZA печели със сигурност 135 мандата в 199-членния унгарски парламент. 

Управляващите от FIDESZ ще имат 57 мандата. 

В парламента влизат и националистите от "Mi Hazánk" - те печелят 7 пропорционални мандата. 

Резултати показват, че партията на Петер Мадяр печели конституционно мнозинство. 

Тези резултати могат да претърпят корекции, те не са крайни. 

Гласуването на парламентарните избори в Унгария приключи в 20 ч. българско време. Унгарците избраха 199-те депутати в местния парламент със смесена избирателна система с 5-процентов праг - 106 депутати бяха избрани в един тур в мажоритарни райони, 93 се излъчиха от пропорционални партийни листи. 

Данните на ЦИК показват, че FIDESZ печели пропорционалните мандати - 46 на 40, но губи катастрофално мажоритарните избори - 11 на 95 мандата в полза на TISZA. 

Половин час преди затварянето на урните активността на парламентарните избори в Унгария достигна 77. 8%, което значително надвишава показателите от предишните избори, съобщи Index. Гласували бяха 5. 85 млн. от всичките 7. 5 млн унгарци, които имат право на глас. Избирателната активност бие рекорда от втория тур на парламентарните избори през 2002 г., когато достигна до 73, 51%. 

Веднага след вота социологическите агенции дадоха информация за последните си проучвания преди вота. Изследователският център „21“ заяви, че данните му показват 55 процента за партия Тиса, 38% за Фидес и 5% за "Наша родина". Medián отчете проучване, според което унгарският парламент ще е двупартиен - партия „Тиса“: 55, 5 процента, Фидес: 37, 9 процента. 

Премиерът Виктор Орбан и неговият алианс „FIDESZ“ бяха изправени пред сериозно предизвикателство от страна на Петер Магяр и партията „TISZA“. Орбан управлява Унгария непрекъснато от 15 години и 10 месеца, а далеч преди това имаше още един 4-годишен премиерски мандат, но никога досега не беше се сблъсквал толкова сериозно с реалната опасност да загуби властта. 

Всички независими агенция даваха предимство на партия “TISZA”. В техните анализи големият въпрос не беше дали “TISZA” ще победи, а дали ще има парламентарно мнозинство за да сформира правителство. Унгарските опозиционни сили могат да спечелят дори конституционно мнозинство в парламента, прогнозира два дни преди изборите агенция Median. Според агенцията, партията TISZA може да получи от 138 до 142 места в 199-местния парламент на Унгария. Партията на Виктор Орбан FIDESZ — от 49 до 55 места. Крайнодясната партия Mi Hazánk (Наша родина) също може да разчита на пет-шест места - това показваха изследванията. 

Лидерът на опозицията Петер Мадяр определи днес гласуването като решаващо и призова хората да отидат до урните. Според него изходът може да зависи от няколко гласа. 

Виктор Орбан заяви, че е „тук, за да победи“. По време на изявлението му се появиха протестиращи с плакати, сред които и с „билет“ Будапеща–Москва. 

Партията на Орбан обвини опозицията в подкупване на гласове на роми. „Фидес“ заяви, че разполага с аудиозапис, който уж потвърждава плановете на партията „Тиса“ да купува гласове. От партията заявиха, че ще подадат жалби за подозрение в престъпление срещу избирателната система. 

Кмет от партията на Орбан обяви демонстративно, че гласува за опозицията. Шьоке-Тот, кмет на град Боч, заяви, че е направил избор „срещу руското влияние и в подкрепа на европейските ценности“. Преди това той беше избран от „Фидес“ с резултат от над 71%. 

КОЙ Е ПЕТЕР МАДЯР 
 

Петер Мадяр (Péter Magyar) е унгарски политик и юрист, роден на 16 март 1981 г. в Будапеща. Той е лидер на партията TISZA (Партия на уважението и свободата) и в момента е един от най-популярните и влиятелни фигури в Унгария. 

Дълго време Мадяр е част от близкия кръг на управляващата партия Fidesz на Орбан - още от 2002 г. Бил е дипломат в Брюксел, заемал е високи постове в държавни институции и компании. Бил е женен за Юдит Варга – бивша министърка на правосъдието на Орбан, с която се развежда през 2024 г. Като дете дори е имал плакат на младия Орбан на стената си, тъй като се възхищавал на антикомунистическата му борба. 
На практика, Мадяр не е публична фигура до 2024 г. и е част от мрежата от политически и икономически елити около Орбан. 

Популярността на Мадяр избухва през февруари 2024 г. заради големия скандал с президентско помилване. Президентът на Унгария Каталин Новак (съюзничка на Орбан) помилвала човек, осъден за прикриване на сексуално насилие над деца в детски дом. Скандалът удря правителството, което се представя като защитник на „християнските семейни ценности“ и децата. Юдит Варга (тогава бивша министърка) подписва помилването и подава оставка. 

Тогава Мадяр публично се отрича от всички държавни постове, обвинява правителството в системна корупция, непотизъм и че властта служи на тесен кръг олигарси, а не на народа. Той дава дълго интервю в YouTube канала Partizán, което стана вирусно (над 1–2 милиона гледания в страна с под 10 млн. души). 

По това време Тиса е малка партия. На европейските избори през юни 2024 г. обаче тя спечели около 30% от гласовете (над 1, 3 млн.), като „изсмука“ гласове от разпокъсаната опозиция, от негласуващи и дори малко от Fidesz. 

Мадяр обикаля цялата страна (включително малки села, където Fidesz е силен), говори просто, организира огромни митинги, използва социални мрежи и е в пряк контакт с хората. Слоганът му е от типа „Сега или никога“ и „Смяна на режима“. 

Привлича и десни, и центристи, и разочаровани леви, млади хора и дори бивши гласоподаватели на Орбан, които искат промяна без радикална левица. 

Петер Мадяр стана популярен, защото се появи в точния момент (скандалът), с точния профил (бивш „свой“, който се обърна срещу системата) и с ясна антикорупционна и анти-статукво-кампания в страна, която е уморена от дългогодишното управление на Орбан. Сега бг

2 коментара
13 Април 2026 03:47 | !!!
Оценка:
0
 (
8
 гласа)

Браво на унгарците. Не са забравили 1956г.


13 Април 2026 09:34 | Чука
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

Айде сега, сръбе на връбе!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар